• Oznamy

      5 tipov pre rodičov predškolákov

      Rozvoj školskej zrelosti

      Dotazník zrelosti

      Desatoro predškoláka

      Všeobecné informácie k zápisu

      Aktualizácie

       

      • ZÁPIS  DETÍ  DO ZŠ ROZHANOVCE

         

                    Zápis detí do 1. ročníka ZŠ Rozhanovce na šk. rok 2024/2025 sa uskutoční pre deti narodené od 01.09.2017 do 31.08.2018 sa uskutoční v stredu 10.04.2024.

         

        Elektronickú prihlášku je možné vypísať od 01.04.2024.

      • Ako postupovať, ak dieťa potrebuje zostať v materskej škole aj napriek tomu, že do 31.8. dovŕši 6 rokov?

        Rodič požiada o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania (PPPV) 

         Žiadosť o pokračovanie plnenia povinného  predprimárneho  

        vzdelávania  ziadost_zz_pokracovanie_PPV.docx

        K žiadosti priloží:

        -  písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a  prevencie (CPPPaP)  

        -  písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast

        - informovaný súhlas zákonného zástupcu Informovaný      súhlas Informovany_suhlas_pokracovanie_v_plneni_PPV_chl_(1).docx

         

      • Vážení rodičia,

        hoci vstup Vášho dieťaťa na povinnú školskú dochádzku ešte v tomto období nie je pre Vás aktuálnou témou, predsa na niektoré stránky pripravenosti Vášho dieťaťa je dobré myslieť už vopred. Ide hlavne o tie stránky vývinu dieťaťa, v ktorých sa prejavujú určité  nedostatky, či potrebuje niektorú oblasť posilniť a „dotrénovať“. Nie všetky problémy majú rýchle riešenie a postačí na nich len obdobie prípravného ročníka MŠ. Oblasť, ktorej sa chcem dotknúť je oblasť vývinu reči Vášho dieťaťa.

        Nemusím zdôrazňovať, že „čistá“ reč dieťaťa je dôležitým predpokladom  úspešnosti jeho školskej práce. Rozvoj jazyka je preto v predškolskom období  dôležitou súčasťou celého výchovno- vyučovacieho procesu.  Už pri nástupe do MŠ  (v 3. - 4.roku dieťaťa) sa začína tvoriť gramatická stavba jazyka, dieťa začína adekvátne používať 1.os.j.č. (JA som urobil...), zvláda časovanie, chápe abstrakciu, dokáže viesť samostatne monológ, vie spolupracovať na dialógu. V období po 4. roku by dieťa malo v reči používať už všetky slovné druhy. Priemerný počet slov v závislosti od veku je po 5. roku 2 000 slov, po 6. roku    2 500-3 000 slov.

        Ak ide o pripravenosť dieťaťa na školskú dochádzku, v tejto oblasti si všímajte najmä:

        •  oneskorený vývin reči,
        •  nedostatočné porozumenie hovorenej reči,
        •  či dieťa dokáže formulovať a vyjadrovať myšlienku,
        •  či komunikuje s rovesníkmi,
        • nesprávnu artikuláciu,
        •  nezáujem o činnosť jazykovej povahy (hry so slovami, schopnosť sluchovej analýzy a syntézy, neschopnosť zapamätať si krátku riekanku, básničku...).

        Aj keď vek ukončenia vývinu artikulácie je podľa rôznych autorov rozdielny (od 4. do 7. roku života), súčasná logopédia sa zameriava na ranú starostlivosť s cieľom včasného vyhľadávania porúch reči s následnou logopedickou starostlivosťou.

            Milí rodičia, venujte tejto oblasti vývinu Vášho dieťaťa patričnú pozornosť už v predškolskom období, aby sa čo možno najviac zamedzilo prípadným problémom v školskej práci ale najmä zabezpečila sa jeho schopnosť bezproblémového nadviazania sociálnych vzťahov a komunikácie.

                         Mgr. Zuzana Baňasová, školský špeciálny pedagóg

                                      Použitá literatúra: Logopedárium, RAABE

         

      • 5 tipov pre rodičov predškolákov

        1. Vyhraďte si pravidelných 10-15 minút denne pre prácu s predškolákmi -  šesťročné dieťa by malo byť schopné udržať približne 10 - 15 min. pozornosť a sústrediť sa na úlohu. Najvhodnejší čas je dopoludnia alebo tesne pred spaním, kedy je dieťa najviac uvoľnené. Je vhodné stanoviť si túto dobu pravidelne každý deň.

        2. Vybrať jednu až tri konkrétne úlohy a v stanovenom čase trvať na ich dokončení - poskytnite dieťaťu dostatok času na premýšľanie. Nie vždy sa úloha darí, preto návodnými otázkami sa snažte dieťa priviesť k správnemu riešeniu úlohy. Neprezrádzajte riešenie! Ak by sa úloha predsa nedarila, pomôžte mu viac. Ak ste úlohu museli dokončiť spoločnými silami, nabudúce zvoľte ľahšiu úlohu.

        3. Byť trpezlivý. Vytvoriť vhodné pracovné podmienky - v priestore určenom na prácu s dieťaťom minimalizujte všetky rušivé elementy /hudba, zapnutá televízia, rádio,.../ Na stole sú položené len potrebné veci / PZ, ceruza, farbičky, .../

        4. Založiť domácu študovňu - pripravte dieťaťu vlastný pracovný stôl pri stene, na ktorom je poriadok. Hračky odložte, aby neboli v zornom uhle dieťaťa. Dôležitá je aj príjemná farba steny, vyhýbať sa tmavým alebo krikľavým farbám a výrazným vzorom. 

        5. Chváliť, podporovať, motivovať - za splnené úlohy dieťaťa nešetrite chválou, aj vtedy, keď bola potrebná vaša pomoc. Odmeňujte úsmevom a radosťou. Nikdy dieťa nemotivujte darčekom a už vôbec nie peniazmi! V treťom ročníku by ho už nebolo čím odmeňovať :-) Nesľubujte mu nesplniteľné.

        • Dotazník zrelosti

        • Dotazník školskej zrelosti  Vám poslúži k orientácii o tom, čo Vaše dieťa pred nástupom do školy vie a dokáže.

          Zobrazí sa po kliknutí  TU.

      •  

         

      • Všeobecné informácie k zápisu

        Vážení rodičia,

        ak vaše dieťa dovŕši do 31. 8.  šesť rokov, je vašou povinnosťou zapísať ho do základnej školy. Na zápis je potrebné prísť aj v prípade, že budete  žiadať o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania (PPPV) v MŠ.

        PPPV o jeden rok sa odporúča dieťaťu, ktoré má:

        • väčšie problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety,
        • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu,
        • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu,
        • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie jesť,
        • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek),
        • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,
        • je neposedné a netrpezlivé,
        • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici,
        • má nejaké vážne zdravotné problémy.
      • Zákonom č. 245/2008 Z. Z. z. v znení účinnom od 01. 01. 2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky.

        Riaditelia ZŠ, ZŠ s MŠ a spojenej školy s organizačnou zložkou „základná škola“:

        - mohli o dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky rozhodovať už len do 31. 12. 2020, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z. z. účinného od 01. 01. 2021 už o tejto veci nemajú kompetenciu rozhodovať a

        - nesmú už v rámci zápisu detí na plnenie PŠD od školského roku 2021/2022 rozhodovať o žiadosti zákonných zástupcov o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia § 5 ods. 3 22 zákona č. 596/2003 Z. z. účinného od 01. 01. 2021 už o tejto veci nemajú kompetenciu rozhodovať.

        Riaditelia MŠ, ZŠ s MŠ a spojenej školy s organizačnou zložkou „materská škola“:

        - už po 01. 01. 2021 nesmú do materskej školy prijať žiadne dieťa s dodatočne odloženým plnením povinnej školskej dochádzky, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z. z. účinného od 01. 01. 2021 už o tejto veci riaditelia ZŠ nemajú kompetenciu rozhodovať;

        - už zákonným zástupcom detí alebo zástupcom zariadenia pred zápisom na PŠD nemôžu odporúčať požiadať o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, ale  môžu odporúčať len požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, pričom musia doložiť aj:

        a) písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

        b) písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a

        c) informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

        Ak sa u dieťaťa plniaceho PŠD objavia problémy, ktoré nasvedčujú, že nezvláda nároky na neho kladené v bežnej ZŠ, bude sa o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodovať s využitím ustanovenia § 108 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. a dieťa buď bude pokračovať v plnení PŠD v bežnej ZŠ, alebo v ZŠ pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, príp. v špeciálnej základnej škole.

    • Kontakty

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje